

Maga a feladvány hibás feltételezésen alapul. El kell készíteni egy táblázatot, amely az egyes személyekre vonatkoztatva tartalmazza a pénz vándorlását.
ÖSSZEFOGLALÓ utazók fogadós segéd pénz pénz pénz 1. lépés: alapállapot 30 0 0 2. lépés: a fogadós kap 10x3 pénzt az utazóktól 0 30 0 3. lépés: a fogadós ad 5 forintot a segédnek 0 25 5 4. lépés: a segéd ad 3x1 pénzt az utazóknak 3 25 2
Minden lépésben összesen 30 forint szerepel. A hiba az, hogy a végén egyszerre több szempontból nézve adják össze az összegeket: az utazók ugyan valóban 3x9, azaz 27 forintot fizettek, azonban ezt negatív előjellel kell számításba venni, ha az utazók szempontjából vizsgáljuk a helyzetet. Ezen az összegen osztozott a fogadós 25, es a segéd 2 pénz erejéig. Hogy az eredeti kérdéshez hasonló módon válaszoljak: az eredetileg szereplő 30 forintból 25 van a fogadósnal, 2 a segédnél és 3 az utazóknál (30 - 9 x 3).
Beküldő:
emese
A történetnek van 1 kiadási és 1 bevételi oldala:
Kiadás: 3 utazó végeredmény: 27 Ft
Bevétel: Fogadós: 25 Ft
Inas: 2 Ft
Ö: 27 Ft