

Dr. Kriston Vízi József
Játékkutató etnográfus, szakértő
(1953, Budapest)
Érdeklődése éppen három évtizede fordult a magyarországi játékkultúra kérdésköre felé. Egyetemi szakdolgozatát 1978-ban az észak-kelet magyarországi Hegyköz játék- és szórakozásformáinak témaköréből készítette. 1984-ben, ugyancsak a debreceni Néprajzi Intézetben az észak-magyarországi nagy régió hagyományos és változó vidéki gyermek játékainak összegzésével nyert egyetemi kisdoktori fokozatot.
Azon évtől, 16 éven keresztül hazánk egyetlen országos gyűjtőkörű játék profilú intézményének, a kecskeméti Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely vezető munkatársa. Ez idő alatt több mint félszáz jelentősebb szakcikket publikált, vett részt kutatás-, valamint kiállítás szervezésben itthon és külföldön egyaránt. 1987-től 1996-ig a Kiss Áron nevét viselő Magyar Játék Társaság alapító titkáraként tevékenykedett.
2000-től napjainkig nyolc tudományos és népszerűsítő kötet önálló szerzője vagy alkotó szerkesztője. Több hazai és nemzetközi játék vonatkozású szakmai és civil szerveződés tagja; intézményszervező munkásságának eredményeként 2003-ban az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia tagjai sorába hívta. Jelenleg a kulturális tárca egyetlen országos közgyűjteményi játékszakértőjeként tesz eleget minősítő és akkreditációs felkéréseknek.
Új szolgálati helyén, az észak-alföldi régióban továbbra is a játékkultúra interregionális kapcsolódásait vizsgálja, résztvevője több ilyen irányú projektnek. Tagja a nyíregyházi Játék Tár munkáját segítő Tókuckósokért Alapítványnak, valamint vezetője a Lilliput Kiemelten Közhasznú Egyesület játék tagozatának. – A PONT Kiadó szerzőjeként legutóbb „Homo Ludens Hungaricus” címmel adta közre válogatott játék tanulmányait ( Budapest, 2005. 110 p.).
* A PRO LUDO – díjat Szentiványi Tibor művelődéstörténész, a Budapesti MELEDA Klub, majd a Kiss Áron Magyar Játék Társaság egyik életre hívója alapította 2000-ben. A magyar és a közép-európai játékkultúra fejlesztésében kiemelkedő tevékenységet kifejtett személyek munkásságának elismerését egy több részből összeilleszthető gyűrű jelképezi. Az eddigi díjazottak: Lukácsy András, Gerencsér Kinga, Szikla László, Kelle Antal, Jánoska Antal.
A mostani kitüntetett a nyíregyházi Jósa András Múzeum művelődési menedzsere, játékkutató.
Budapest, 2006