Bejelentkezés

Friss hozzászólások

Une calculatrice, ou calculette, est une machine concue pour simplifier, et fiabiliser, des operations de calculs.
Nyomtatóbarát változatPDF változat

Dr. Kriston Vízi József

Játékkutató etnográfus, szakértő
(1953, Budapest)

Érdeklődése éppen három évtizede fordult a magyarországi játékkultúra kérdésköre felé. Egyetemi szakdolgozatát 1978-ban az észak-kelet magyarországi Hegyköz játék- és szórakozásformáinak témaköréből készítette. 1984-ben, ugyancsak a debreceni Néprajzi Intézetben az észak-magyarországi nagy régió hagyományos és változó vidéki gyermek játékainak összegzésével nyert egyetemi kisdoktori fokozatot.

Azon évtől, 16 éven keresztül hazánk egyetlen országos gyűjtőkörű játék profilú intézményének, a kecskeméti Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely vezető munkatársa. Ez idő alatt több mint félszáz jelentősebb szakcikket publikált, vett részt kutatás-, valamint kiállítás szervezésben itthon és külföldön egyaránt. 1987-től 1996-ig a Kiss Áron nevét viselő Magyar Játék Társaság alapító titkáraként tevékenykedett.

2000-től napjainkig nyolc tudományos és népszerűsítő kötet önálló szerzője vagy alkotó szerkesztője. Több hazai és nemzetközi játék vonatkozású szakmai és civil szerveződés tagja; intézményszervező munkásságának eredményeként 2003-ban az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia tagjai sorába hívta. Jelenleg a kulturális tárca egyetlen országos közgyűjteményi játékszakértőjeként tesz eleget minősítő és akkreditációs felkéréseknek.

Új szolgálati helyén, az észak-alföldi régióban továbbra is a játékkultúra interregionális kapcsolódásait vizsgálja, résztvevője több ilyen irányú projektnek. Tagja a nyíregyházi Játék Tár munkáját segítő Tókuckósokért Alapítványnak, valamint vezetője a Lilliput Kiemelten Közhasznú Egyesület játék tagozatának. – A PONT Kiadó szerzőjeként legutóbb „Homo Ludens Hungaricus” címmel adta közre válogatott játék tanulmányait ( Budapest, 2005. 110 p.).

* A PRO LUDO – díjat Szentiványi Tibor művelődéstörténész, a Budapesti MELEDA Klub, majd a Kiss Áron Magyar Játék Társaság egyik életre hívója alapította 2000-ben. A magyar és a közép-európai játékkultúra fejlesztésében kiemelkedő tevékenységet kifejtett személyek munkásságának elismerését egy több részből összeilleszthető gyűrű jelképezi. Az eddigi díjazottak: Lukácsy András, Gerencsér Kinga, Szikla László, Kelle Antal, Jánoska Antal.

A mostani kitüntetett a nyíregyházi Jósa András Múzeum művelődési menedzsere, játékkutató.

Budapest, 2006

Játékkategória: 
népi játék
Játékkategória: 
polgári játék