Dr. Kiss Áron Tisztelőinek Köre 2009. június 23-án, kedden délután tartotta megemlékező összejövetelét Budán a kiváló pedagógus, lelkész, közösségszervező és játékgyűjtő emlékére.
A 27 fős csoport először a jeles előd nevét 1910 óta viselő Budai Hegyvidék (XII. kerület) utcájának elején lévő Gálbory-villa kertjében gyűlt össze. Itt a befogadó család hozzájárulásával, a kerületi önkormányzat és a lelkes magánszemélyek adományából készült és elhelyezett emléktábla előtt dr. Kriston Vízi József emlékezett és emlékeztetett a tizenöt évvel ezelőtti napokra. Amikor a magyar játékkultúra ápolói és művelői először Budán, majd nem sokkal később a szatmári Porcsalmán találkoztak s emlékeztek meg a Kiss Áron-i eszme: a felemelkedő nemzeti műveltség sokoldalú ápolásában nagy érdemeket szerzett tiszántúli református püspök (id. Kiss Áron, 1815 -1908) s fia, a neveléstudományok doktora, „a tanítók tanítója” (Dr. Kiss Áron, 1845 – 1908) életművéről. Mint közismert, a kis falu ekkor két remek szobrot is avatott: mindkettő Sebestyén Sándor nyíregyházi szobrászművész alkotása. A mostani megemlékezés az ezt követő különböző találkozások és alkalmak önkéntességéről és makacs rendszerességéről szólt, kiemelve, hogy egyre fontosabb a különböző okoknál fogva ilyenkor távollévőkre is gondolni, nekik baráti kezet nyújtani.
Ezt követően a család mai képviselői, Hegymegi Kiss Áronék koszorúztak elsőként, majd a szülőfalu képviselői, a kerületi önkormányzat és a tisztelői kör képviselői helyeztek el virágokat s hajtottak fejet a kertben.
A szakmai találkozóknak rendszeresen helyet adó Virányosi Közösségi Házban folytatódott a délután, amit Kanyó Imre polgármester, Porcsalma község első embere vezetett be. Varga Lászlóné vezető óvónő Fehérné Németh Ildikó intézményvezető segítségével vetített képes előadásában hozta közel a település kisgyermek nevelési műhelyében folyó módszertani munka hétköznapjait és játékos ünnepeit, szólt a tapasztalatokról és a tervekről is (2010 nyarán: ismét játék alkotó műhely-hét!). Vezetőtársának kényszerű távollétében röviden szólt a helyi Általános és Alapfokú Művészeti Iskola által évek óta sikerrel megrendezésre kerülő őszi Kiss Áron Hetek eseményeiről.
Ezt követően a levezető elnök és a jelenlévők a csend perceivel emlékeztek meg az összejövetelek gondolatának megindítójáról és mindezidáig mozgatójáról, a közelmúltban elhunyt Szentiványi Tibor elektromérnökről (1931 – 2009). A Logikai Játékosok Klubjának és a MELEDA Felnőtt Játékosok Önképzőkörének megalapítása mellett neve összeforrott a kezdeményezésére létre jött Kiss Áron Magyar Játék Társasággal is, amelynek 1987 és 1996 között elnöke volt. Színes és szerteágazó tevékenységének összefoglalását – a család meghatódott tagjai jelenlétében - Szikla László mérnök és formatervező művész olvasta fel, amit saját emlékeivel és megjegyzéseivel meghatottan egészített ki.
A Szentiványi által 2000-ben (szerkesztői honoráriumából) alapított Pro Ludo-díjasok nevében a legutóbb díjazott, Demjén Imre Munkácsy-díjas tervezőművész, játék alkotó szólt, majd olvasta fel Dr. Lukácsy Andrásnak, az e díjjal elsőként elismert játékos szépíró üzenetét, gondolatait.
Polák László felvetette, hogy egyfajta nemzeti játék- és művelődéstörténeti kincs az a veszélyeztetett VHS video-kazetta állomány, amely az 1980-as és 90-es évek folyamán keletkezett a legendás MELEDA -összejövetelekről. A világ minden jelentős játékos, kreatív alkotó személyisége megfordult a Budai Képző egyik földszinti helyiségében; a rögzített anyag megmentése, megőrzése és feldolgozása a következő évek feladata, de a digitalizálás dolga elodázhatatlan. Ezért a jelenlévők felkérték Csányi Jánost, a homoludens.hu játékos honlap gazdáját, készítsen egy kalkulációt a szükséges munkálatokhoz s ennek fényében megkezdődhetne az értékmentő munka, illetve annak megszervezése. Ehhez, illetve ebben minden jó szándékú és segítőkész személy, szervezet tevőleges közreműködését kérik!
A jelenlévő Pro Ludo-díjasok (egyeztetve a távollévőkkel) kinyilvánították szándékukat, miszerint egy, az év második felében egyeztetett időpontban Szentiványi Tibor családjának ajánlják fel a Pro Ludo-díjat, valamint közösen döntenek a Pro Ludo-díj további adományozásának rendjéről.
Ezek után Demjén Bence formatervező és Kiss Imre igazgató szólt a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban ez év végétől tervezett magyar játékkereskedelem történeti kiállítás és kapcsolódó programok tervezetéről. A lelkes és érdeklődő megszólított közösség több tagja (Karlócai Marianne, Tészabó Júlia, Somfai Miklós) konkrét felajánlást is tett már ez első alkalommal. A jelenlévők abban maradtak, hogy helyszíni megbeszélésüket és tájékozódásukat – egy rendszeressé bővülő találkozási program keretében – a kiállítás helyszínén 2009. július 20-án, hétfőn 14 órától folytatják a MKVM épületében (Bp., V. Szent István tér 15. – E-mail: mkvm@iif.hu ).
A mostani összejövetel előtt néhány nappal zajlott Pécsett az Ars Geometrica III. Nemzetközi Találkozó és Workshop, amely ez alkalommal a „Kreativitás, játék és innováció az iskolában, a szabadban és a kiállítótérben” munkacímmel futott. A 2007-ben indult programról annak egyik szellemi ötletgazdájának, szervezőjének, az ifjú Fenyvesi Kristófnak (Pécsi Kulturális Központ - Jyväskylä University) vetített képes előadása és 2010-es projektismertetője hangzott el. A Kijárat Kiadó gondozásában frissen megjelent „Elbeszélés, játék és szimuláció a digitális médiában” (Narratívák 7., szerk: Fenyvesi Kristóf, Kiss Miklós. Budapest, 2008) c. izgalmas gyűjteményes munka példányai Pálinkás György igazgató szerény, de figyelem felkeltő kínálásával leltek gazdára. – A pécsiek (remélhetőleg nem csak egy kiemelkedő évre szólóan, hanem egy folyamat részeként kezelhető) elszánását a jelenlévők közül Kelle Antal és Györfi Zoltán is megerősítette. A rendezvény összefoglalója, ludológiai eredményei és továbbfejlesztésének ötlet-csomagja a www.pecsikult.hu/page.2009 honlapon érhető el; részletes információkat, anyagokat fenyvesi.kristof@gmail.com levelezőcímen kaphatnak az érdeklődők és csatlakozni óhajtók.
Kriston Vízi József a megújulás, szemhatárunk bővülésének és a további kéznyújtás reményével zárta be az összejövetelt, remélve, hogy minden itt felvetett javaslat és gondolat megvalósításra lel. Így legközelebb a július 20.-i találkozó, majd többek között a porcsalmiak őszi (október 3.) Kiss Áron Hete vagy a pécsi előkészítő beszélgetések folyama ad alkalmat és lehetőséget a játékkedvelők találkozóihoz.
Összejövetelünk zavartalan megvalósítását a Budapest – Hegyvidék XII. kerület Önkormányzata, a Virányosi Közösségi Ház munkatársai, a Gálbory-család, valamint Demjén Imre közreműködése, valamint a www.hegyvidekujsag.eu figyelme segítette.
Budapest-Dombóvár, 2009. július 3.
Kriston Vízi József