Kiss Áron Tisztelőinek Köre immár tizenharmadik alkalommal gyűlt össze, hogy a neves előd, pedagógus és közösségszervező születésnapjának táján főhajtással és szakmai összejövetellel tisztelegjen emléke előtt (Porcsalma, 1845 – Budapest, 1908).
Civil, baráti közösségünk ez évben Kiss Áron és Kodály Zoltán szellemi-eszmei kapcsolatának jellegzetességeit állította a középpontba. Ehhez számos kiváló együttműködőt és közreműködőt sikerült megnyerni, akik önzetlenül fogadták el felkérésünket és meghívásunkat a Budai Hegyvidék – XII. kerület Virányosi Közösségi Házába. Az emeleti előadótermet a mintegy félszáz egybegyűlt érdeklődő már kora délelőtt megtöltötte és így vártuk a Tímár Böske táncművész vezette Príma Primissima Díjas „Csillagszemű” Gyermek Táncegyüttes (www.csillagszemu.hu) kamara csoportjának műsorát. A professzionálisan összeállított mintegy negyed órás műsor a magyar népzene és táncpedagógia kedves és hangulatos esszenciáját adta az egyre inkább felforrósodott hangulatban. Szentiványi Tibor Ludi Magister maga is nehezen talált szavakat e fergeteges nyitány, pezsgő indítás után, ám Major Aranka, a Zugliget Óvoda vezetőjének további szakmai bevezetője garantálta a – már hónapokkal ezelőtt kialakított – „játékrend” zavartalan és pontos megvalósulását. A XII. kerület önkormányzati fenntartású óvodái közül nyolc munkaközösség (Mackós Óvoda, Normafa Óvoda, Orbánhegyi Óvoda, Süni Óvodák, Táltos Óvoda, Városmajori Óvodák, Zugliget Óvoda) munkaközösségei mutatták be kedvenc, s ami fő: maguk készítette fejlesztő játékeszközeiket. Jellemző volt rájuk a komplexitás, mely a gyerekek fejlesztését több területen biztosítja.
A házigazda közösségi ház jóvoltából egy néhány napos alkalmi kiállításon is láthatók voltak a prezentált játékos és foglalkoztató eszköz-együttesek; remélhetőleg ez a módszertani szomszédolás az elkövetkezőkben majd tovább folytatódik! A tárlat megtekintése és a büfé melletti beszélgetés és tapasztalatcsere közben a résztvevők felkerekedtek és – miként az szintén hagyomány e körben: - a Kiss Áron utca elején lévő Gálbory-villa kertjébe vonultak. Az itt elhelyezett emléktáblánál ez alkalommal Joób Árpád, a Nyíregyházi Főiskola Ének – Zene Tanszékének vezetője mondott el nagyhatású és igen tanulságos, a ma értelmiségét megszólító beszédet. (Joób tanár úr nevéhez fűződik többek között a legendás Délibáb Népzenei Együttes létrehozása; 2005 tavaszán pedig kezdeményezésére vette fel a tanszék egyik próbaterme dr. Kiss Áron, egy másik pedig Dancs Lajos nyírségi zenepedagógus nevét.) A Kiss Áron-i család leszármazottai mellett koszorút helyeztek el a Magyar Pedagógiai Társaság, Porcsalma község Önkormányzata, Porcsalma Református Egyházközsége, valamint Kiss Áron Tisztelői Körének képviselői.
A szakmai-baráti összejövetel ezután szintén a közösségi ház előadótermében folytatódott. Kelle Antal mérnök, játékkonstruktőr kért szót ekkor és a korabeli építész szavainak megidézésével emlékeztetett a dr. Kiss Áron és társai által létrehozott, majd 1900-ban, Budaörs – Kamaraerdőn megnyitott Erzsébet Gyermek Otthonra. Javasolta, hogy az ott elhelyezett emléktáblát is keresse fel évente legalább egyszer a ma pedagógus és gyermekbarát nemzedéke! Számos korábbi kitüntetett jelenlétében Szentiványi Tibor művelődéstörténész, díjalapító Orosz Istvánnak nyújtotta át a 2007. évi Pro Ludo Díjat, azaz egy Meleda-típusú ezüstgyűrűt. A nemzetközi hírű grafikusművész, a játékos vizualitás kortárs mestere az elismerést egy, az adományozó nevéből alkotott „Tízennyi borivást!” feliratú címkével ellátott boros palackkal viszonozta…
Összejövetelünk stílszerű, hangulatos és emelkedett zárásaként Dr. Laczkóné Pálfy Alojzia, a Kecskeméti Főiskola docense tartott zenei betétekkel s karvezetésével a jelenlévők többszöri együttes éneklésével meglelkesített előadást. Mindannyian szorgalmazzuk, hogy tanárnő – korábban megkezdett kutatásain alapuló - előadásai immár egy önálló és hangzó anyaggal gazdag kötetben lássanak mielőbb napvilágot. Miként szintén nagyszerű volna, ha az elmúlt évek játék-ankétjainak válogatott előadásai a jövő évi centenárium alkalmából szintén kiadóra lelhetnének. Jó és kiváló érzés volt ismét együtt lenni,- Székesfehérvártól Szentesen, Budapesten és Vácon át Berettyóújfaluig, Tiszavasváriig vagy a szatmári szülőföldet képviselő Porcsalmáig húzódó szellemi műhelyek képviselőivel!
Dr. Kriston Vízi József, a Pro Ludo-Díj 2006. évi kitüntetettje, Nyíregyháza