

Kedves Jelenlévők!
Dr. Kiss Áron kiváló pedagógus, példamutató elméleti és gyakorlati szakember volt. Ma is sokan munkálkodunk azon, hogy tovább vigyük szellemiségét és gondolatiságát.
Sokoldalú munkásságából szeretném ráirányítani a figyelmet a hazai játékkultúra fennmaradásában, terjesztésében betöltött szerepére. Régóta tudjuk, hogy a játék a kisgyermek alapvető, legfontosabb tevékenysége. A mindennapokban mégsem mindig könnyű ezt betartani az állandó változó pedagógiai irányok, szülői elvárások kereszttüzében, melyek az egyéb elfoglaltságokat is előtérbe helyezik. A játék a gyermekek és a köztünk levő kapcsolat egymáshoz közeledés legjobb módja. Emlékezzünk rá, milyen jó érzés volt gyermekkorunkban szabadon, mindenféle céltudatosság nélkül játszani, anélkül, hogy bárki tudatosan fejleszteni akarta volna ügyességünket, gondolkodásunkat. Sokszor a gyermek játékában csak a felszínt látjuk rejtve, maradnak számunkra az igazi érzések, belső indíttatások. A gyermekek nem mindig tudják szavakba önteni gondolataikat, vágyaikat, minden játékukban nyilvánul meg. A mindennapok élményeiből, történéseiből táplálkozik, mely sajátos logika alapján kapcsolódik össze a játszás során mindenféle időbeli és térbeli korlát nélkül. Nehéz elkülöníteni az egyes játékfajtákat, mert a valóságban gyakorló, konstrukció, szerep és szabály a játékon belül sokszor összeolvadnak.
Ahogy a gyermek növekszik, és egyre jobban megérti a körülötte zajló dolgokat, változik a kifejezés rendszere is a játékban. Félelmeit, különböző vágyait a játék folyamán kivetíti a külvilágba mely a történelmünk során a kultúránkban is nyomon követhető. Minden gyermekben veleszületett kíváncsiság működik, cselekvési vágy mely a játékban tanulást eredményez. Annyi időt tölthetnek a megoldással, próbálkozással, amíg eljutnak a játékhelyzet természetes lezárásáig. Élményei így belső tanulássá válnak, melyek a leváratlanabb helyzetekben bukkanhatnak elő. Akik a gyermekkorukban sokat és szabadon játszanak, később is sokkal kreatívabban gondolkodnak, változó körülmények között is jobban feltalálják magukat. A gyermekeknek szükségük van a mi jelenlétünkből fakadó biztonságra és ismereteinkre melyek, mi adhatunk át.
Tisztelettel adózunk Dr. Kiss Áron emlékének, ki példát adott nekünk pedagógiai munkánk során az igényességre, a játék szeretetére, játékosságunk egész életen áttartó megőrzésére.
Kiss Áront idézve itt és most is : „Tegyük a játékot közüggyé!”
Bartók Sándorné szegedi óvodapedagógus beszéde Kiss Áron emléktáblájánál, Bp., XII. kerület, Kiss Áron utca.